Szukaj
  • Przemysław Jachimczyk

Czym charakteryzują się wnętrza w stylu industrialnym?

Zaktualizowano: maj 12

Początki stylu industrialnego

Charakterystycznymi cechami przestrzeni zaaranżowanych przez Jachimiczyk Studio w stylu industrialnym są: surowość, prostota, minimalizm, ograniczona paleta kolorystyczna i duże przestrzenie. Styl industrialny ma swój początek w Stanach Zjednoczonych. Zrodził się z kryzysu ekonomicznego w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia, kiedy to upadały zakłady produkcyjne. Styl industrialny powstał więc z konieczności. Kiedy pustoszały fabryki w USA, artyści zaczęli je wykorzystywać do tworzenia swoich dzieł. Z czasem zaczęto puste zakłady produkcyjne, przekształcać w pracownie mebli i modnej odzieży. Projektanci mody i architekci znaleźli miejsce dla swoich pomysłów. Zaczęto więc zasiedlać puste fabryki i tworzyć nowe aranżacje lokali użytkowych. Z czasem trend rozpowszechnił się na cały kraj, a następnie przeniknął do Europy.

Surowa i minimalistyczna przestrzeń

Surowe i minimalistyczne wnętrza wzorowane są na fabryce. Aranżacja industrialna wskazuje elementy konstrukcyjne i wykończeniowe oraz meble i dodatki, wykorzystywane przy urządzaniu wnętrza. Ważną rolę odgrywa wygląd ścian i podłóg. Dom wygląda, jakby był w stanie surowym. Nic dziwnego, surowy charakter betonu i metalu jest priorytetem. W połączeniu z drewnem i cegłą stwarzają wyjątkową aranżację wnętrz. Ważną rolę odgrywa też oświetlenie, które wieczorem rozjaśnia przestrzeń. Duże przeszklenia dają sporo światła dziennego, dzięki wysokim oknom. W stylu industrialnym nie ma zbyt wielu dekoracji. Wnętrza industrialne stają się popularne nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w blokach, czyli w mieszkaniach. Jednak trzeba się liczyć z usunięciem ścian. Styl industrialny z powodzeniem, wprowadzimy do mieszkania w kamienicy.

Kolorystyka w stylu industrialnym

W stylu industrialnym istotna jest kolorystyka wnętrz. Ściany i podłogi powinny być w odcieniach bili, szarości i czerni. Jeśli chodzi o podłogi, powinny być z polerowanego betonu, z żywicy epoksydowej, lub z wykonane z długich drewnianych desek. Zarówno ściany, jak i podłogi mają wyglądać na postarzone i lekko zabrudzone. Znakomicie będą się komponować z betonem i cegłą. Dodatki natomiast mogą być kolorowe, ożywią wnętrza. Elementy dekoracyjne powinny być w wyrazistych barwach żółtych, czerwonych, seledynowych i turkusowych. Co ciekawe, nie należy zakrywać stalowych szyn, rur, przewodów elektrycznych. Powinny być na wierzchu, gdyż dodają charakteru wnętrzom.

Meble w stylu industrialnym

Surowy wygląd domu, kolorowe dodatki i wygodne meble, to właśnie jest styl industrialny. Wyposażenie domu w tym stylu jest niedrogie, ponieważ meble powinny być zakupione ma targach staroci lub wykonywane np. z palet drewnianych, czyli najprostsze regały i łóżka. Meble mają być wygodne i przyciągać uwagę. Sofa, kanapa ma być kolorowa, żeby ożywiła wnętrze i dodała przytulności. Znakomicie sprawdza się tu kolor żółty. W stylu industrialnym można samemu tworzyć, malować i przerabiać meble. Stając się artystą, można wykonać artystyczne wyposażenie pokoju. Tu właśnie o to chodzi, żeby powstało coś własnego. Takie meble wstawiali Amerykanie w latach kryzysu. Przerabiali, naprawiali i mieli oryginalne meble. Pewnie nie sądzili, że kiedyś będą się ludzie na nich wzorować.

Schody w stylu industrialnym

Schody w domu mają być wykonane z metalu. Stopnie zrobione z blachy ryflowanej, a balustrad z metalowej siatki. W stylu industrialnym ważna jest również kolorystyka schodów. Powinna być zachowana barwa fabrycznego klimatu, czyli w kolorze czarnym lub ciemnego grafitu. Schody tego typu są wykonywane z żeliwa, aluminium i ze stali nierdzewnej, węglowej, kwasoodpornej. Industrialne schody stalowe znakomicie się sprawdzą, bo nie wymagają dodatkowej konserwacji. Schody w stylu industrialnym charakteryzuje prosta i trwałość. We wnętrzach industrialnych najczęściej występują schody kręcone, które nadają wnętrzu nowoczesnego charakteru. Spiralne schody wykonane z metalu wpasowują się w małe przestrzenie. Stosowane są również w mieszkaniach dwupoziomowych. Jednak nie są one dla każdego. W przypadku dzieci i osób starszych warto postawić na proste rozwiązania, ze względów bezpieczeństwa.

9 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie