Szukaj
  • Przemysław Jachimczyk

Jak zaaranżować mieszkanie o małym metrażu by uzyskać efekt przestronności?

Zaktualizowano: maj 12

Zachować umiar przy urządzaniu małego mieszkania.

Małe mieszkanie jest wyzwaniem także dla projektanta. Przed rozpoczęciem planowania aranżacji mieszkania, należy się zastanowić, jakie ma być przeznaczenie poszczególnych pokoi. Najważniejszą zasadą jest zachowanie umiaru. Warto pamiętać, że w małym mieszkaniu najszybciej jest zauważany nieporządek i nadmiar rzeczy. Dlatego projektując przestrzeń, należy tę kwestę wziąć pod uwagę. Jeśli wstawimy nadmiar mebli i zapełnimy półki ozdobami i pamiątkami, poczujemy się przytłoczeni. Mieszkanie optycznie się pomniejszy, ale od wejścia wszelkiego rodzaju drobne przedmioty, będą się rzucać w oczy. Zamiast stać się ozdobą pomieszczenia, będą zwyczajnie razić. W mieszkaniu o małym metrażu zawsze jest problem z meblami, szczególnie gdy zamieszkuje w nim małżeństwo z dziećmi.

Umeblowanie pokoju

Umeblowanie małego mieszkania w taki sposób, żeby „nie zagracić”, jest sztuką. Zajrzyjmy najpierw do salonu, który często jest również sypialnią. Należy wykorzystania całą możliwą przestrzeń. Sprawdzą się np. wbudowane szafy, o ile w pokoju jest wnęka. Jeśli nie, to można pomyśleć o meblach na wymiar. Ewentualnie pokusić się o wybranie wyposażenia z katalogu sklepu. W pokoju powinna być półka pod sprzęt RTV, regał z książkami, witryna, komoda, stolik lub ława. Wszystko zależy od wielkości mebli. Chodzi głównie o to, żeby „nie zagracić” pomieszczenia regałami. W pokoju musi być sofa lub kanapa, ale ze skrzynią na pościel. Możemy wstawić także dwa fotele i pufy ze skrytkami, ale nie mogą zająć zbyt dużo przestrzeni. Poszczególne elementy wystroju muszą być przemyślane, a ich rozmieszczenie dobrze rozplanowane.

Urządzenie małego mieszkania

Jeśli w pokojach nie mamy szafy, warto ją ustawić w przedpokoju. Jeśli zamówimy na wymiar, będzie funkcjonalna i pojemna. Dużym problemem w mieszkaniach o małym metrażu, jest kuchnia. Jachimczyk Studio zajmuje się projektowaniem wnętrz o małym metrażu, więc w przypadku kuchni również możemy skorzystać z jego pomocy. Tym bardziej że pomieszczenie kuchenne odgrywa bardzo ważną rolę. Nasza kuchnia ma być funkcjonalna. Przy małym metrażu to jest spore wyzwanie, o ile nie zamawiamy mebli na wymiar. Musimy dokładnie wymierzyć szafki producentów mebli, żeby dobrać te najbardziej praktyczne, czyli niezbędne. Kuchnia ma być estetyczna, więc koniecznie kupmy pojemne meble. Jeśli pomieszczenie jest wąskie, postawmy na szafki tzw. wiszące, zaoszczędzimy sporo miejsca. Wykorzystajmy każdy kawałek przestrzeni, kąt, narożnik.

Optyczne powiększenie mieszkania o małym metrażu

W małym mieszkaniu istotną rolę odgrywa oświetlenie, które powiększy optycznie przestrzeń. Jedno, główne źródło światła w każdym pomieszczeniu, nie wystarczy, żeby uzyskać efekt przestronności. Dodajmy więc stojące lampy, boczne światło jak: listwy LED, kinkiety oraz inne ciekawe lampki, a wnętrze powiększy się optycznie i będzie bardziej przytulne. Im jaśniej w pokoju, tym bardziej wydaje się on przestronny. Możemy zastosować białe i ciepłe światło, które dobrze wpłynie na wystrój małego pokoju. Projektanci, jak np. Jachimczyk Studio, w małych mieszkaniach stosują duże i podświetlone lustra na ścianach. Z pewnością powinniśmy pomyśleć o wykorzystaniu okien, by przestrzeń wyglądała na dużo większą, niż jest w rzeczywistości. Nie zasłaniajmy okien ciężkimi, grubymi zasłonami i kotarami, ale lekkimi, zwiewnymi, tiulowymi firanami lub roletami. Okna mają dać jak najwięcej naturalnego światła.

Kolory ścian w małym mieszkaniu

Odpowiedni kolor ścian jest podstawą. Jasne barwy sprawiają wrażenie odległości i przestrzeni, natomiast ciemne bliskości. Dobrze wyglądają pastelowe kolory ścian. Jeśli chcemy odmienić wnętrza, możemy w pokoju pomalować ściany na kolor biały i inny pastelowy. Dzięki jasnym barwom mieszkanie będzie przytulne. Farby nie są jedynym sposobem na manipulację poczuciem przestronności. Możemy wykorzystać możliwości, jakie dają kolorowe tapety. Projektanci polecają tapety w pasy. Pionowe sprawiają, że pomieszczenie wydaje się wyższe niż w rzeczywistości, a poziome pasy umieszczone na krótszej ścianie poszerzą ją optycznie. Wąskie wnętrze powiększymy dużą fototapetą, która dodatkowo urozmaici wnętrze. Możemy dzięki fototapecie wprowadzić wiosnę do wnętrz. Warto jednak stawiać na kolory, dzięki którym my sami będziemy czuć się dobrze.

13 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie