Szukaj
  • Przemysław Jachimczyk

Najczęstsze błędy popełniane przy aranżacji mieszkań

Zaktualizowano: maj 12

Urządzanie nowego domu czy mieszkania to niezwykle ekscytujące zadanie. Sklepy z meblami, dodatkami czy materiałami wykończeniowymi oferują tak szeroki wachlarz produktów, że często naprawdę ciężko się zdecydować. Dodatkowo Internet potrafi być źródłem ogromnej inspiracji. To wszystko może nas z czasem przytłoczyć tak bardzo, że nie będziemy potrafili zdecydować się na jeden konkretny wystrój czy styl. Niestety, bardzo łatwo jest popełnić błędy, które potem będą rzucać się w oczy nie tylko nam, ale także przede wszystkim odwiedzającym nas gościom. Jak uniknąć takich najpopularniejszych błędów w kwestii aranżacji wnętrz? Zapoznaj się z naszymi podpowiedziami.


Funkcjonalność przede wszystkim


Oczywiście wygląd mebli, dekoracji czy sprzętów w naszym mieszkaniu jest ogromnie istotny - będziemy przecież patrzeć na nie każdego dnia. Pamiętajmy jednak o najważniejszej zasadzie aranżacji wnętrz - najpierw funkcjonalność, potem wygląd. Tę kwestię możemy kontrolować już od momentu tworzenia czy wybierania projektu budynku, aż po dobór rozmieszczenia sprzętów w kuchni czy koloru kanapy. Dlatego zapoznajmy się z podstawowymi zasadami i poradami innych osób w tej kwestii – na przykład odnośnie tego, jak stworzyć funkcjonalny trójkąt roboczy w kuchni czy jaki kolor płytek do łazienki wybrać, aby nie wyglądały one zawsze na brudne pomimo częstego mycia. Choć początkowo może Ci się wydawać, że musisz zrezygnować z czegoś, co bardzo Ci się podoba, w trakcie korzystania z pomieszczeń z pewnością docenisz wszelkie tego typu praktyczne rozwiązania.


Spójność kolorów i wzorów


Harmonia – to klucz do urządzenia wnętrz, które mają za zadanie sprawić, że będziemy czuć się w nich zrelaksowani. Nadmiar kolorów, wzorów i tekstur wprowadza do wnętrza chaos, który nie tylko źle wygląda, ale także nie pozwala naszym zmysłom na ukojenie i odpoczynek po ciężkim dniu pracy. Oczywiście kolory same w sobie nie są złe i nie musimy aranżować swoich wnętrz w monotonnych barwach. Chodzi jedynie o to, aby kolory użyte w danym pomieszczeniu, a nawet całym mieszkaniu, pasowały do siebie wzajemnie i nie kłóciły się z innymi elementami wystroju. Pozwól sobie na kolorowe akcenty, ale niech nie będą to całe cztery ściany od podłogi do sufitu. Warto stosować się do zasady: przewaga neutralnych, spokojnych barw, nieco kolorów dopełniających i pojedyncze dodatki w mocniejszym, dominującym kolorze. Tak samo sprawa wygląda, jeśli chodzi o wzory. Modna cegiełka czy jodełka wygląda w wielu aranżacjach fantastycznie, ale tylko wtedy, gdy jest pojedynczym takim akcentem w pomieszczeniu.


Nadmiar dekoracji i dodatków


Dekoracje i dodatki są bardzo ważne. Bez nich pomieszczenia wyglądałyby surowo i chłodno. Jednak należy w tej sferze zachować umiar – zbyt dużo dodatków sprawi, że nasze wnętrza będą wydawać się zagracone i po prostu zbyt małe. Nie zmieni tego nawet piękne ustawienie dekoracji - jeśli jest ich nadmiar, goście nawet nie będą mieli możliwości dostrzec ich indywidualnego piękna, bowiem całość będzie zbyt nachalnie rzucać się w oczy. Dlatego, zanim po raz kolejny przywieziemy z wakacji pamiątkę w formie figurki czy innej ozdoby, zastanówmy się najpierw, gdzie ją postawimy i czy będzie ona pasować do reszty wystroju.


Nadmiar mebli


Mówi się, że miejsca do przechowywania nigdy za wiele. To prawda – w domu zawsze jest coś do schowania, ukrycia, posegregowania. Nie powinno to być jednak dla nas argumentem do ciągłego kupowania kolejnych mebli. Pamiętajmy, że zbyt duża ilość szafek, komód czy szaf bardzo zmniejszy nasze pomieszczenia i większą przestrzeń do przechowywania w efekcie przypłacimy mniejszą przestrzenią do życia. Oczywiście, jeśli mamy obszerne, przestronne pomieszczenia, możemy sobie pozwolić na większe gabarytowo meble i dodatki. Ale zastawienie całych ścian wszystkimi elementami z danej kolekcji meblowej nie sprawi, że nasze pomieszczenie będzie wyglądać lepiej - wręcz przeciwnie.


Zaplanowanie oświetlenia


Tak naprawdę na etapie aranżacji i projektowania bardzo często zapominamy o tym ważnym aspekcie. Wiemy przecież, że oświetlenie w każdym pomieszczeniu musi być, ale tłumaczymy sobie, że przecież zawiesimy na środku żyrandol i będzie widno. Pamiętajmy jednak, że oświetlenie także pełni bardzo istotną rolę dekoracyjną. Ponadto, światło może pełnić w naszym mieszkaniu różne inne role: może oświetlać całość przestrzeni, przestrzeń roboczą albo pełnić funkcję nastrojową. Dlatego w łazience warto zadbać o dobre oświetlenie przy lustrze, a w kuchni – nad blatem roboczym. Jednak ważne jest też, aby światło nie męczyło naszych oczu, a równocześnie dobrze rozjaśniało przestrzeń. Zastosowanie fantazyjnych lamp w salonie czy sypialni albo podświetlenia zamontowanego w suficie podwieszanym nie tylko pięknie dopełni wystroju naszego mieszkania, ale także sprawi, że szybko możemy wprowadzić do niego romantyczną czy relaksującą atmosferę.


To tylko 5 najważniejszych wskazówek dotyczących aranżacji mieszkań - jest ich jednak o wiele więcej. Aby się w tym wszystkim nie pogubić, warto mimo wszystko skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. Pamiętajmy, że moda na aranżacje się zmienia, a ślepe podążanie za obowiązującymi trendami może minąć się z tym, co podoba się nam osobiście i co będzie praktyczne w codziennym użytkowaniu. Projektant z doświadczeniem doskonale wie, jakie rozwiązania są ponadczasowe i funkcjonalne, a przy tym bierze pod uwagę upodobania i życzenia swoich klientów.

16 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie